→ חזרה לכל הפוסטים

עובד שטוב לו, לא עוזב

יונ 9, 2014

לתכנון ועיצוב המרחב הפרטי של העובד במשרד, יש השפעה משמעותית על תנאי העבודה הבסיסיים. בשונה מהמרחב הציבורי במשרד, עמדת העבודה היא המקום בו העובדים מבלים את מרבית זמנם. בייחוד בחלל עבודה פתוח, יש לתנאים בעמדה השפעה משמעותית על נוחות העובד, וזה יכול להשפיע על בחירתו של העובד במקום העבודה . מסכי מחשב שכל אחד יכול להציץ בהם, כיסאות צפופים, שולחנות קטנים וחוסר הפרדה בין עמדות, יכולים לגרום לכל אדם לחוש שחודרים למרחב האישי שלו ולגרום ללחץ וחוסר נוחות.

בפוסט זה ריכזנו כמה נושאים מרכזיים שאנחנו חושבים שצריך לשים לב אליהם כשמתכננים ומעצבים את אזור העבודה במשרד, כדי לאפשר יחס גיוס ושימור עובדים טוב בחברה.

מסכים

עיקרון מסכי מחשב מוסתרים משאר המשרד הוא עקרוני, חשוב, ומהווה את הבסיס לאינטימיות ופרטיות. פעמים רבות מנהלים רוצים דווקא את ההפך על מנת שיוכלו לפקח על עובדיהם ולראות מה הם עושים. כך חודרים המנהלים למרחב האישי והעובד לא יכול להיות רגוע.

על מנת לשמור על פרטיותו של העובד,  חשוב מאד לקבוע את כיווני המסך באופן שבו, המסך חשוף כמה שפחות לכל מי שעובר ליד עמדת העבודה.
לא למקם שולחן עובד כשגבו פונה לכניסה של המשרד או החלל הציבורי, ולהשתדל שהעובד יצפה לכיוון החלל המרכזי ולא שהחלל המרכזי יצפה אליו.

04-11

מחיצות

לצורך הגדרת המרחב האישי של העובד חשוב לעשות שימוש במחיצות. ישנם מספר סוגים של מחיצות המתחלקות על פי גבהים וחומרים שונים. מחיצות גבוהות, נמוכות, מחומרים שקופים כמו זכוכית או חומר אטום כמו גבס או עץ. המחיצות הגבוהות מאפשרות הסתרה ויזואלית, והנמוכות רק מגדירות את המרחב השולחני. לכן צריך לשים לב למינון הנכון, למנהלים המעדיפים מקום פתוח ,מומלץ על הפרדות נמוכות, אשר מגדירות לכל עובד את משטח השולחן שלו. למנהלים המעדיפים חלל עבודה המבודד את העובדים אחד מהשני כדי למנוע פטפטת מיותרת, דרוש סוגי מחיצות המאפשרים מרחב אישי יותר סגור משאר המשרד .

4

01

גודל העמדה

העובד צריך מקום לעבוד בו. פעמים רבות יש לו יותר ממסך אחד על השולחן, בקבוק שתייה, וכל מיני קשקושים מהבית שמגדרים לעובד את המקום שלו. לכן, מומלץ לנסות לשלב בתכנון שולחנות של לפחות 1.5 מ' לכל עובד.
שימוש בשולחנות קטנים לא תמיד אומר שייכנסו יותר אנשים בחדר, לפעמים הפוטנציאל של החלל לא מאפשר ריבויי שולחנות ולכן אין טעם להצטמצם בשולחנות קטנים.
אפשר אפילו לתת לעובד מרחב השייך לו מעבר לשולחן שלו ,שיכול לשמש לו למקום לאופניים שלו, הכלב או מרחב כללי שייתן תחושה טובה בעבודה. לפעמים גם 20 ס"מ יכולים להשפיע הרבה. וכאמור, עובד שנוח לו לא עוזב.

עמדת עבודה משרד עיצוב

רעש

ע"פ מחקרים, הרעש הוא הגורם מספר 1 להפרעה בזמן העבודה. תכנון משרד נכון, מוודא שהעובד לא יצטרך להילחם ברעש במהלך העבודה.
באמצעות מיקום עמדות העבודה אחת ביחס לשנייה וביחס לחלל המרכזי, ניתן ליצור סביבות עבודה נעימות ונוחות לעבודה מבחינה אקוסטית.
כדאי להשתדל מאד, לא למקם יותר מ8 איש בחלל פתוח אחד ולהשתמש בחומרים סופגי קול במשרד. את סופגי הקול ניתן לשלב בתקרה, בקירות , בריהוט ובשטיח הרצפה.

חלון לכולם

ברור שאי אפשר שלכולם יהיה חלון (כמו שלא כל הנוסעים יכולים לשבת ליד החלון בטיסה) אבל, כן אפשר לנצל את השטח בצורה נכונה יותר. במקום שרק עובד אחד ייהנה ממנו (המנהל), אפשר למקם ליד החלון קבוצת עובדים ואת המנהל בחדר עם זכוכית המשקיפה אל החלל הפתוח.
כך, העובדים לא ירגישו ש"משתלטים" להם על החלונות אלא שיש אפשרות לכולם ליהנות מהנוף והאור, לא משנה היכן אתה יושב או מה הסטטוס שלך במשרד.

"בריחת" עובדים בענף ההיי-טק היא עובדה מוגמרת, אך חברות רבות כלל לא לוקחות בחשבון את עניין הנוחות במרחב הפרטי ככלי אטרקטיבי ויעיל לשמר את העובדים.
התחשבות במרחב הפרטי של העובד, בעיצוב המשרד מוסיפה לסביבה המשרדית הרבה מעבר לפונקציונלית בהליך העבודה. זה המקום שבו מבלה העובד הרבה זמן, אפילו יותר מהבית הפרטי שלו.

פוסטים נוספים

Quixey TLV

בקוויקסי חשבנו על עמדות העבודה לא פחות מאשר על המרחב הציבורי של המשרד. עמדות העבודה האישיות הגדירו את האופן ספייס, חילקו אותו לקבוצות ואפשרו מרחב עבודה שקט. כל עמדת עבודה מייצרת מרחב משלה וביחד עם עוד עמדות עבודה אחרות מחלוקת את האופן ספייס לקבוצות. בכל עמדת חוצצים שהם לוחות מחיקים ,תקרה אקוסטית, ומתג לתאורה משלה….

קרא עוד

3 סיבות למה צריך מדפסת תלת ממד למשרד עיצוב משרדים חדשני

מדפסות התלת מימד הופכות לזמינות יותר ויותר ומוסיפות למעצבים בעולם הפיזי חופש פעולה משמעותי. אדריכל או מעצב העובד עם תוכנות תלת מימד, יכול ישר מהמחשב להוציא לפועל פרטים יחודיים לכל פרויקט מחדש ,ללא צורך בשימוש בפרטים קיימים. המדפסת מאפשרת גם ליצור מודלים קטנים מורכבים ביעילות של זמן ולאפשר חקירה והסברה של של המודל למעצב, ליצרן…

קרא עוד

צור קשר

מורן בן-חור

מורן בן-חור

אדריכל

050-276-2762
moran@studioba.co.il
עמרי אמויאל

עמרי אמויאל

מעצב

050-633-0608
omri@studioba.co.il

תנו לנו לחזור אליכם

בן אביגדור 18 תל-אביב, studio@studioba.co.il